• Psycholog

• PSYCHOLOGIEM SZKOLNYM W NASZEJ SZKOLE

JEST

Pani Klaudia Belka

Godziny pracy psychologa szkolnego w bieżącym roku szkolnym:

poniedziałek 8:00 - 11:30

wtorek 11:45 - 16:15

środa 12:15 - 16:15

czwartek 8:00 - 13:30

piątek 8:00 - 12:30

Praca psychologa związana jest z pojęciem osobowości, rozwojem emocjonalnym i psychicznym człowieka.

Kontaktu z psychologiem poszukują osoby ZDROWE, które na obecnym etapie swojego życia:

* przeżywają trudności z samym sobą lub w kontaktach z innymi ludźmi,

* pragną pogłębić świadomość siebie poprzez lepsze poznanie i zrozumienie swoich zachowań.

Naczelną wartością  w pracy psychologa szkolnego jest dobro zgłaszającej się osoby i pomaganie jej w przezwyciężaniu kłopotów i trudności.

W kontaktach z młodymi ludźmi najczęstszymi obszarami pracy są: poczucie własnej wartości, trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, poczucie osamotnienia, odrzucenia, stany lękowe, konflikty z rówieśnikami, dorosłymi, nieumiejętność radzenia sobie z napięciem, eksperymentowanie z alkoholem   i  narkotykami, agresja i przemoc, problemy rodzinne, kłopoty z nauką.

Kontakt z psychologiem jest dobrowolny. Podstawą pracy są indywidualne spotkania z uczniem zgłaszającym się samodzielnie z określonym problemem. Drugą grupę stanowią uczniowie kontaktujący się z psychologiem po wstępnej rozmowie i sugestii rodzica, wychowawcy lub pedagoga szkolnego.

Prawie każdy przeżywa okresy, gdy trudno jest mu poradzić sobie z  sytuacją w jakiej się znalazł, doświadcza lęku, napięcia, zwątpienia. Młodzież w okresie dojrzewania w szczególności potrzebuje wsparcia w tego typu sytuacjach.

Nasz psycholog oferuje pomoc psychologiczną w zakresie:

* diagnozowania potencjalnych możliwości ucznia,

* organizowania i określania odpowiednich form pomocy psychologicznej i pedagogicznej dla uczniów i rodziców,

* doradztwa w wyborze kierunku kształcenia,

* wspierania działań wychowawczych w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

Przydatne linki:

http://who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=188&wid=12&wai=&year=&back=%2F - plik do pobrania PI-adolescents.pdf

APEL TWOJEGO DZIECKA

* Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co Cię proszę. Niektórymi prośbami jedynie wystawiam Cię na próbę.

* Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Daje mi to poczucie bezpieczeństwa.

* Nie pozwól mi utrwalić złych nawyków. Ufam, że Ty pomożesz mi się z nimi uporać.

* Nie postępuj tak, abym czuł się mniejszy niż jestem. To sprawia, że postępuję głupio, żeby udowodnić, iż jestem duży.

* Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mnie przekonujesz, gdy mówisz do mnie dyskretnie i spokojnie.

* Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami tego, co zrobiłem. Potrzebne mi są również bolesne doświadczenia.

* Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. Pomyśl jednak, czy nie staram się przy ich pomocy przyciągnąć Twojej uwagi, której tak bardzo potrzebuję.

* Nie przejmuj się zbytnio, kiedy mówię "Ja Cię nienawidzę". To nie Ciebie nienawidzę, ale ograniczeń, które stawiasz przede mną.

* Nie gderaj. Będę się bronił udając głuchego.

* Nie zbywaj mnie, gdy stawiam Ci pytania. Ja znajdę informacje gdzie indziej, ale chciałbym abyś  Ty był(a) moim przewodnikiem po świecie.

* Nie mów, że mój strach i obawy są głupie. Dla mnie są bardzo realne.

* Nie zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać.

* Nie zapominaj, jak szybko dorastam. Jest Ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę Cię - postaraj się.