• Nasz profil

• Historia szkoły

• Historia naszej szkoły, czyli otwockiej „Czwórki”, sięga czasów przedwojennych.

1935 - podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego w Otwocku, ówczesny burmistrz miasta – pan Gadomski, oświadczył, że następnym etapem uczczenia przez społeczeństwo Otwocka pamięci Marszałka będzie wzniesienie szkoły powszechnej jego imienia. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto budowę, a dwa lata później otwocka „Czwórka” z gmachu przy ulicy Staszica przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Szkolnej 31.

1939-1945 - podczas wojny placówka działała na warunkach ustalonych przez okupanta.

po1945 - nieprzychylne Marszałkowi władze Polski Ludowej, uniemożliwiły nadanie szkole imienia tego wybitnego Polaka.

1990 - 10 listopada 1990 roku możliwe było spełnienie woli burmistrza. Szkoła Podstawowa nr 4 w Otwocku otrzymała imię Józefa Piłsudskiego. Dyrektorem szkoły był wówczas pan Stanisław Lasota.

1999/2000 - w wyniku reformy oświaty, w budynku przy ulicy Szkolnej rozpoczęło swoją działalność Gimnazjum nr 4.

1999/2004 - wspólne funkcjonowanie obu szkół, oparte na tradycji Szkoły Podstawowej.

2004 - w czerwcu szkołę opuszczają ostatni absolwenci Szkoły Podstawowej, zaś we wrześniu rozpoczynają się przygotowania do nadania naszemu gimnazjum imienia patrona.

2004 - w listopadzie ma miejsce uroczystość nadania naszej szkole imienia Józefa Piłsudskiego.

1 IX 2017 - przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową (w murach szkoły poza klasami szkoły podstawowej naukę kontynuują jeszcze klasy II ni III gimnazjalne).