• ETwinning

• Jak realizujemy eTwinning w naszej szkole

• Jest to projekt związany z integracją naszej szkoły z innymi szkołami w Europie.

Nad projektem czuwa nauczycielka języka angielskiego w naszym gimnazjum  – pani Agnieszka Sikora-Osmańska.

Wymiana polega na realizowaniu projektów drogą internetową w języku niemieckim i angielskim.

Wszystkie  prezentacje będziemy zamieszczać na naszej stronie poświęconej e-Twinning, w celu udostępnienia ich wszystkim  uczestnikom i innym osobom zainteresowanym projektem.

Nasza młodzież ma także możliwość poznania szkoły w innym państwie europejskim, znaleźć podobieństwa i różnice, poznać inny system edukacji oraz zainteresowania swoich rówieśników.

Uczniowie dzięki wymianie maili mają możliwość nawiązać  znajomości i przyjaźnie z uczniami z innych szkół oraz wykorzystywać i poszerzać swoją wiedzę  z języka niemieckiego.

Uczniowie biorący udział w projekcie spotykają się na terenie szkoły przynajmniej raz w tygodniu i opracowują ciekawe zagadnienia w formie:

* prezentacji multimedialnych

* dokumentów tekstowych.

Wymieniają się pracami z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły.

We wrześniu 2009 nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Szwecji położonej w mieście Ulricehamn. Pierwszy nasz projekt nosił tytuł "Nasza szkoła". Uczniowie wykonując własne prace dotyczące głównego tematu projektu przedstawiali siebie i swoją szkołę – czyli nasze gimnazjum.

We wrześniu 2011 r nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Hamburgu (Brecht-Schule). Tematem pracy był: „Lebenswelten von Jugendlichen in Europa” – Świat młodzieży w Europie. Celem było przedstawienie miejsca zamieszkania, miejsc spędzania wolnego czasu, form aktywności, szanse rozwoju, wymiana informacji o różnicach i podobieństwach miejsc zamieszkania, z których pochodzą uczniowie z obydwóch szkół.

Uczniowie wykonali prezentacje i filmiki, po czym wymieniliśmy się naszymi pracami z partnerską szkołą. Prace uczniów z Niemiec mieli szansę obejrzeć również uczniowie nie biorący bezpośrednio udziału w projekcie. Nasze prace zostały zaprezentowane podczas dnia otwartego w szkole niemieckiej.

Rok 2015/2016

Nasza szkoła znowu  bierze udział w projekcie e-Twinning. Nasi uczniowie wysłali ponad 30 pocztówek, część z nich ręcznie robionych, do różnych szkół w Unii Europejskiej oraz Turcji z pozdrowieniami z okazji Dnia Języków Obcych (26 września).

Pocztówki napisane są w języku polskim, co ma uświadomić uczniom biorącym udział w projekcie, że polski jest dla niektórych językiem obcych. Teraz czekamy na pocztówki przesłane do nas.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych otrzymaliśmy ponad 40 pocztówek z życzeniami z różnych krajów europejskich, w języku narodowym danego kraju:

Rumunii, Niemiec, Francji, Norwegii, Włoch, Portugalii, Litwy, Łowty i wielu innych.

Wszystkie pocztówki, które otrzymaliśmy, można obejrzeć i przeczytać życzenia w sali nr 1.